HBC Hostivař delic HBC ALPIQ Kladno HBC Pardubice HBC Tygři Mladá Boleslav HC Kert Park Praha HBC Hradec Králové 1988 HBC Plzeň Elba DDM Ústí nad Labem SK Hokejbal Letohrad TJ Snack Dobřany Svítkov Stars Pardubice HbK Karviná delic HOKEJBAL.cz HOKEJBAL-STRED.cz

VŠESPORTOVNÍ KROUŽEK

PROČ? Z lásky k pohybu a dětem

JAK? Všestrannost jako cesta k úspěchu

PRO KOHO? Pro děti ve věku 5-10 let

KDE? V areálu HBC Hostivař - ulice U Hostivařského nádraží

KDY? 1x týdně (pondělí, středy, čtvrtky) v časech 16:30-17:30

CENA? 2500 Kč / pololetí


Video řekne víc než tisíc slov



A pro hloubavé ještě těch tisíc slov :)


PROČ MY?

Věříme, že pohyb je život, zdraví a radost dětí

Na začátku stojí jednoduchá otázka. Proč?

Proč se vlastně mají děti hýbat? A proč by se měly hýbat zrovna s námi? Odpověď je také jednoslovná. Láska!

Je jedno, jakou oblast v životě člověka chcete zdokonalit. Ať je TO sport, cizí jazyk, kreslení, nebo v pozdějším věku třeba náplň práce. Pokud chcete být v něčem dobří, nebo dokonce vynikající, musíte TO opakovat, opakovat, opakovat… A slovy slavné reklamy: „Když TO miluješ, není co řešit.“

Prima, tak je to jednoduché, ne? Jenže…

Statistiky hovoří jinak. Podle státního zdravotního ústavu má víc než 60 % Čechů nadváhu, nebo obezitu. A alarmující situace je u dětí. „V Česku je i stále rostoucí počet obézních dětí. Jen u těch ve věku 13-17 let stoupl od roku 1996 do současnosti podíl jedinců s nadváhou z 10 na 25 procent,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Celý článek si můžete přečíst v odkazech níže.

Jeden ze čtyř mladistvých je tedy v Česku obézní. Ruku v ruce s tím jdou výsledky tělesné zdatnosti žáků prováděné na základních a středních školách v roce 2023. Souhrn čtyř testovaných disciplín ukázal, že víc než polovina všech z cca 300 tisíc testovaných žáků dosahuje výrazně podprůměrných, nebo podprůměrných výsledků. Se zvyšujícím se věkem počet neúspěšných ještě stoupá. Naproti tomu výrazně nadprůměrných byly pouze jednotky procent – cca 5-10 % (viz tabulka, celý článek opět v odkazech níže). A obézní dítě má vyšší pravděpodobnost, že doroste v obézního dospělého. A u toho je následně vyšší pravděpodobnost, že se v životě bude potýkat s civilizačními chorobami typu kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, deprese…

Trochu děsivý úvod, ale nebojte. Kde je největší tma, tam začíná světlo… My na 100 % věříme, že odpovědí je již zmíněná láska. Když si malé děti zamilují pohyb, už nikdy nebudou chtít přestat. A právě u nejmenších se rodí silná emoce k dané aktivitě, právě u nejmenších se rozhoduje, zda budou jednou patřit do modrých, nebo zelených sloupců ve zmíněném grafu. My věříme a tedy i cílíme na pohyb plný radosti, který vede do zelené…


Fotogalerii zobrazíte kliknutím zde

Všesportovní kroužek


JAK TO DĚLÁME?

Všestrannost jako základ úspěchu nejlepších z nejlepších

A dostáváme se k tématu číslo dva. A tím je ranná specializace. Americký trenér Mike Boyle, jeden z nejuznávanějších profesionálních trenérů napříč světem silového a kondičního tréninku tvrdí: „Historicky se zdá, že skvělí týmoví hráči zdokonalovali svoji soutěživost a rozvíjeli svůj sportovní talent v řadě sportů. A teprve v pozdějším věku se jako teenageři začali specializovat na jeden sport.“ Podle Boyla by alespoň do čtrnácti let měli děti dělat dva a víc různých sportů, než přijde specializace. V opačném případě velmi hrozí vyhoření a s jednou konkrétní disciplínou skončí dřív, než začnou být skutečně nadprůměrní.

Proto jsme se rozhodli vytvořit koncept všesportovního kroužku. Kroužku, kde se pod vedením profesionálního trenéra a učitele tělesné výchovy Marka Brože a týmu trenérských asistentů, děti zdokonalují ve všech formách pohybu:

  • kotouly, skoky a jiné gymnastické prvky
  • běh, hody a další atletické disciplíny
  • základy cvičení
  • vedení míče, dribling, chytání
  • sportovní hry a základy všech velkých kolektivních sportů
  • ale také bobování a vodní války :)

Mnoho rodičů dnes sportem trochu nahrazuje přirozený pohyb. A sport je pro nás sice fajn, ale pro dětský organismus zavazující. Pokud bychom se bavili o všestranném sportu, tak je to perfektní. Jenže mnoho dětí má již v raném dětství rychlou specializaci. Platí, že žádný sport není hloupý. Pokud dítě miluje hokej, ať ho určitě dělá. Ale ať ho nedělá pětkrát týdně. Ať má hokejové tréninky dva dny a další dny ať má všestrannost,“ říká k tématu Daniel Müller, ředitel centra IQ pohyb a učitel pohybu.

Stejná je i naše cesta k radosti, zdraví a ruku v ruce s tím k zeleným sloupcům. A jestli na jejím konci bude jen celoživotní radost z pohybu, nebo třeba sport na vrcholné úrovni, které dosáhli sportovci citovaní o pár řádků níž, to už není podstatné. Výhrou nás všech bude láska dětí k pohybu.


Profesionální sportovci a multisport:

Rodiče mě neomezovali v ničem, protože jako dítě jsem byl sportovní blázen. Za barákem jsem hrál s klukama benďák (pozn.: - dnešní hokejbal), pak jsem jezdil za babičkou na vesnici hrát fotbal a tam mě chtěli do místního klubu. Do devatenácti let jsem také hrál házenou a chtěli mě angažovat ligové týmy. A v atletice jsem také skákal do výšky. Rozhodně to nebylo o tom, že bych v mládí jen házel oštěpem. Rodiče mě prostě podporovali ve sportu obecně.“

JAN ŽELEZNÝ, světový rekordman v hodu oštěpem

Jako kluk jsem chodil tancovat a ovlivnilo mi to život. Je to sport, který má podstatu stejnou jako hokej, protože spodek těla dělá něco jiného, než vršek a naopak. Bavilo mě to a po tanečních jsem vydržel asi další dva roky, jel jsem dokonce na dvě soustředění. Dalo mi to jiný pohyb, musel jsem se soustředit na něco úplně jiného a být víc protažený než na hokeji. Byl jsem mimo komfortní zónu a tančit chodilo spoustu lidi, kteří byli mnohem lepší než já. Najednou jsem nebyl špička ve své třídě a snažil jsem se někoho dohnat.“

RADKO GUDAS, mistr světa v hokeji

Jako kluk jsem vždycky chodil na hřiště za barákem a snil jsem o velikých zápasech. Ale nebyl to jen basketbal. Kopal jsem si penalty jako ve finále mistrovství světa. Udělal jsem si na papír pavouka, hrál jsem sám za různé týmy a postupoval s nimi. Během léta jsem takhle často snil. A nebylo to ani fyzicky jednoduché kopat třeba dvě stě penalt denně… Sám jsem trénoval svoji výdrž a myslím si, že mi to dalo hodně do další kariéry.“

TOMÁŠ SATORANSKÝ, čtvrtý český hráč v NBA


CO, KDY, KDE?

Všesportovní tréninky probíhají v areálu HBC Hostivař, případně v nejbližším okolí. K dispozici je bohaté sportovní zázemí od atletické dráhy, malého multisportovního hřiště, hokejbalového hřiště i tělocvična pro zimní měsíce.

Termíny tréninků (dle naplnění hodin):

Pondělí 16:30-17:30 (děti 5-7 let)

Středa 16:30-17:30 (děti 5-7 let)

Čtvrtek 16:30-17:30 (děti 8-10 let)

Kapacita tréninků:

20 dětí / 2 trenéři

Cena:

2500 Kč 1x týdně za půl roku (září až leden a únor až červen)

Další informace:

Pro přihlášení kontaktujte hlavní koordinátorku Šárku Zikmundovou:  sarka.zikmundova@volny.cz / 777 079 102

Po přihlášení máte dva týdny zdarma, poté teprve probíhá platba členského příspěvku.

Dítě/rodič bude přidán do klubové aplikace KIS, kde je možné děti omlouvat z tréninků a jednoduše probíhá veškerá komunikace s hlavní koordinátorkou.

Pro dotazy ohledně tréninků pište na e-mail: marek.broz@hbchostivar.cz


BONUS?

Sportem k lepším studijním výsledkům!

Mnohé studie ukazují, že pohyb vytváří nové mozkové buňky. A děti, které více sportují, mají lepší studijní výsledky, než ty, které s odpuštěním „sedí celé dny na zadku“. „Oka, chcete vědět jak je možné, že pohyb pomáhá? Profesor Charles Hillman z University of Illinois skenoval studentům mozky. Na levé straně obrázku se díváte na sken složený z dvaceti studentů, kteří seděli v klidu a poté dostali za úkol vypracovat test. Tam, kde mozek svítí žlutě, se zobrazuje řešení předloženého testu. Na pravé straně je zobrazen sken mozků složený ze stejných dvaceti studentů, kteří dostali stejný test. Jediný rozdíl je v tom, že se před testem šli na dvacet minut projít. Podívejte se o kolik se zvýšila aktivita mozku a tedy možnosti řešení daného testu,“ popisuje obrázek americký učitel tělesné výchovy Paul Zientranski. Na tomto vědeckém základu postavil Zientranski ve své škole Naperville Central High School speciální program tělesné výchovy, díky kterému zde děti dosahují lepších studijních výsledků než v jiných školách po USA i ve světě.

Těžko nyní člověk může pochybovat o přínosu sportu do života dětí, že…


Zdroje:

https://szu.cz/aktuality/vice-nez-60-procent-cechu...

https://www.csicr.cz/cz/Dokumenty/Tematicke-zpravy...

https://medium.com/@mboyle1959/youth-sports-early-...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-g...

https://www.youtube.com/watch?v=_aJpaka_6-Q&t=850s

https://www.olympijskytym.cz/article/basketbalova-...

https://wave.rozhlas.cz/deti-dnes-sportuji-vrcholo...

https://www.youtube.com/watch?v=V81cO8xyMaI

 
 

Partneři klubu