HBC Hostivař delic HBC ALPIQ Kladno HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice HBC Pento Most HC Kert Park Praha HBC Hradec Králové 1988 HBC Plzeň Elba DDM Ústí nad Labem SK Hokejbal Letohrad TJ Snack Dobřany TJ KOVO Praha HbK Karviná delic HOKEJBAL.cz HOKEJBAL-STRED.cz
29.07.2020 Aktuální zprávy

Mladší žáci B - „Nová sezóna přináší pro každého z nás novou výzvu", říká trenér Jiří Vaniš!

Hokejbalová Hostivař po osmi letech přihlásila do regionální soutěže dva týmy mladších žáků a na mapě tak v příští sezóně uvidíme i mladší "B" tým, složený z ročníků 2009 a mladších...

Trenéry kategorie budou Jiří Vaniš st. a Borek Coufal, kteří s týmem pokračují i spolu s přípravkovými ročníky. Prvně jmenovaný se na položené otázky rozsáhle rozpovídal...

Loňský tým přípravky čeká v nové sezóně mnoho nového. Jak si podle tebe potyká s přechodem na celé hřiště?

Je pravda, že nadcházející sezóna přináší nejen klukům, nám trenérům, ale také rodičům mnoho nového. Kluci už několikrát na velké hřiště hráli, v tomto směru tak již nějakou zkušenost mají. Hře na celé hřiště budou samozřejmě přizpůsobené i naše tréninky, takže věříme, že kluci se v hlavě přeorientují velmi rychle. Větší starosti nám ale dělá fyzická zdatnost našeho týmu. Zde máme velké rezervy a právě hra na celé hřiště tyto nedostatky ještě více odhaluje. Další důležitou změnu zaznamenají především rodiče, nicméně věříme, že se s ní popasují také velmi rychle. Oproti dosavadním zvyklostem se totiž soutěž mladších žáků nehraje turnajovým způsobem jednou měsíčně, ale dlouhodobě, většinou jeden zápas týdně. Hracím dnem je většinou neděle. Některé zápasy se budeme snažit překládat na všední dny, ale i tak budou muset rodiče počítat s tím, že jejich víkendový program bude zápasovým programem ovlivněný. Takže, jak jsem říkal, nová sezóna přináší pro každého nějakou výzvu.

Hostivař přihlásí do regionální soutěže dva týmy mladších žáků po osmi letech. Co si od tohoto faktu slibuješ a jak vzpomínáš na osm let starou sezónu, které si byl u této kategorie také součástí?

Především musím říct, že je skvělé, že k něčemu podobnému může opět dojít. Málo který klub toto štěstí potká a výhod v podobném uspořádání vidím hned několik. Předně, hráči se díky tomu dostanou daleko více do hry, což je v jejich věku zcela zásadní. Místo toho, aby o víkendu hrálo 15 dětí, jich najednou bude hrát 30. To se samozřejmě pozitivně odrazí na herním zlepšování většiny těchto hráčů a čerpat z ní budou v budoucnu vyšší kategorie klubu. A v neposlední řadě je skvělé, že klub má ve svých řadách takto početně silné ročníky, jelikož se dá předpokládat, že při postupu do vyšších kategorií bude zajištěno dostatečné a i kvalitní hráčské doplnění. Stejně, jako to nyní můžeme vidět na příkladu A týmu, B týmu a Juniorky, které jsou plné kluků ze zmiňované sezóny. Dodnes si vzpomínám na naše vyhecované derby, které starší kluci vyhráli až na nájezdy. Mladší by na hřišti raději vypustili duši, než-li by starším dali centimetr hřiště zadarmo. Byli jsme jediným týmem, který suverénním hostivařským mladším žákům "A" sebral v základní části bod. Těším se, že něco podobného zažijeme i letos, i když herní rozdíl v obou mužstvech je zatím dost zřetelný.

Ročníky 2009-2011 ponecháváte tréninkově pospolu a kategorii tak výrazné změny nečekají ani v termínech tréninků. Na co se mohou tedy Vaši hráči těšit?

V tomto směru opravdu k výrazným změnám nedochází. O kluky se budeme starat stále ve stejném složení. Trenéry budeme já, Borek Coufal, Aleš Kvasnička a určitě budeme chtít opět využívat pomoc Samuela Kucharčíka a Dana Dušáka. Rádi bychom také angažovali na větší úvazek některého ze starších gólmanů, aby nám pomohl s našimi "cedníky" (směje se).
Tréninkové dny a časy na ploše se nebudou měnit. Třetí trénink plánujeme přidat v pondělí a bude čistě atletický. To souvisí především s nutností vylepšení fyzické kondice celého mužstva, jak jsem již popisoval dříve.

Na čem budete chtít v první polovině sezóny u svého týmu nejvíce zapracovat?
A opět se budu opakovat. Fyzička, to je zcela určitě základ. Následně samozřejmě rozvoj jak individuálních dovedností každého hráče, tak už postupné zapojení herních situací, při kterých je potřebná spolupráce více hráčů. To ale předpokládá určitou technickou zdatnost hráčů, bez které nemá cenu se posouvat dál. Uvidíme tedy, jak rychle se na potřebnou úroveň s kluky dostaneme. Předpokládám ale, že v první části sezóny budeme chtít soupeře zaskočit především naší bojovností, nadšením, dobrým pohybem a budeme využívat jeho chyby, ke kterým ho tímto přístupem donutíme. Na hezkou kombinační hru si asi ještě chvíli budeme muset počkat. Ale sami víme, že kluci nás občas mile překvapí.

Blíží se letní soustředění ve Světlé nad Sázavou. Souhlasíš, že na akci takového typu by nikdo, kdo to myslí se sportem vážně, neměl nikdy chybět?
Letní soustředění je sice hned v úvodu sezóny, ale patří bezesporu k jejím vrcholům. Ať už se konalo kdekoliv, vždy přinášelo a přináší všem hráčům pestrou a kvalitní přípravu, spoustu zážitků se spoluhráči i dalšími kamarády s ostatních kategorií, mnoho zkušeností při sledování starších spoluhráčů a často i vzorů. Právě tato skutečnost se mi na hostivařském soustředění moc líbí a znovu potvrzuje to, čím je HBC Hostivař tak známá a uznávaná. Totiž obrovské propojení celého klubu. Málo kde jinde, může v jednu chvíli trénovat hráč minipřípravky s vícemistrem světa do 20 let, každodenně se potkávat s reprezentanty ČR v různých věkových kategorií, dělat si v šatnách nebo na ubytovně legrácky s členy mužského A týmu, sledovat všechny tyto hráče při tréninku a naopak. Všichni tito starší hráči se bez rozpaků snaží různými způsoby předávat svoje zkušenosti těm mladším, pomáhat trenérům a tak dále. Takže abych odpověděl konkrétně na dotaz. Ano, ten, kdo to se sportem myslí vážně, by na hostivařském letním soustředění rozhodně neměl chybět!

Redakce

 
 

„Věřím, že by se v létě zase mohl uspořádat alespoň nějaký turnaj", říká obránce Daniel Vaniš!

3.3.2021

Neděle ve znamení talentu! Trenér A týmu si vzal pod ruku vybrané hráče mládeže!

23.2.2021

Starší žáci vyhlíží uvolnění opatření! V březnu by mohli využít kempu!

26.1.2021

Rozprava s kapitány! Lukáš Píša a Daniel Dušák odpovídají na sérii otázek!

24.1.2021

Partneři klubu