HBC Hostivař delic HBC ALPIQ Kladno HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice HBC Pento Most HC Kert Park Praha HBC Hradec Králové 1988 HBC Plzeň Elba DDM Ústí nad Labem SK Hokejbal Letohrad TJ Snack Dobřany TJ KOVO Praha HbK Karviná delic HOKEJBAL.cz HOKEJBAL-STRED.cz
24.01.2021 Rozhovory

Rozprava s kapitány! Lukáš Píša a Daniel Dušák odpovídají na sérii otázek!

Letošní sezóna s sebou přinesla řadu kuriozit. Jednou z nich je i zranění kapitánů jak juniorské kategorie, tak A týmu mužů. V roli kapitána se tak musel prezentovat záskok. Ohledně vzniklé situace jsme vyzpovídali oba svérázné kapitány prvního mužstva Hostivaře...

Lukáš Píša: I se zraněním jsem chodil kluky sledovat na tréninky i zápasy"

Tvé nešťastné zranění tě připravilo na dlouho o hokejbal. Sledoval jsi výkony svých spoluhráčů, případně jak se ti líbily?

Ano, samozřejmě. I se zraněním jsem chodil kluky sledovat na tréninky i zápasy a se spokojeností můžu říct, že vždy nechali na hřišti vše. Už od prvního zápasu bylo sice vidět, že jsme nováčky, ale ukázali jsme, že dokážeme potrápit i týmy jako je Kert Park, Kladno nebo Pardubice. Jediný zápas, který se nám nevydařil byl deštivý střet s Hradcem Králové, ke kterému bych se už radši nevracel. (směje se)

Jsi spokojený se zastupujícím kapitánem Danem Dušákem?

S trenérem Martinem Davídkem jsme se o tom bavili přímo na střídačce při zápasu s Kladnem. Rovnou ze mě vypadlo, že by kapitánem měl být Dan. Je to hráč s určitou autoritou a schopností tým vyhecovat. Jsem rád, že mě v této sezóně nahradil právě on. S jeho výkony jsem naprosto spokojený.

Hodláš si céčko vzít zpět, nebo ho necháš Danovi?

Určitě bych mu ho nechal. Jak jsem již řekl, vede si skvěle a nevidím důvod o roli kapitána nějak zápasit. Nejdůležitější je, aby se dařilo týmu, a o tom, kdo bude kapitán rozhodne trenér.

Je v týmu někdo, komu by si kapitánské céčko rozhodně nikdy nesvěřil?

I když je to fakt hodný kluk, tak asi Ondrovi Kubešovi, protože by nebyl schopný nám vynadat a říct, co si myslí. Ale berme to s nadsázkou. (směje se)

A jak je to s tvou autoritou v kabině? Poslouchají tě spoluhráči?

U mě to není o autoritě, ale spíše tím, že jsem si prošel všechny kategorie od starších žáků a s každým z kluků se dobře znám. Bylo to pro mě takové zadostiučinění za mou lásku ke klubu! Nicméně tým vždy ví, kdo je kapitán a nakonec poslechnou, i když se jim třeba zrovna nechce.

Je vidět, že jsi se hokejbalu nemohl dočkat. Co si dělal během svého zranění? Byly tvoje aktivity ovlivněny spíše tvým zraněním, nebo covidem?

Během zranění jsem toho o berlích dělat moc nemohl, ale snažil jsem se posilovat alespoň horní část těla. Covidem jsem omezen nebyl a hned jak mi sundali sádru, začal jsem běhat a dávat nohu do normálu.

Všichni ví, že jsi velký hokejový fanoušek. Máš nějakého oblíbeného hokejového kapitána ať už současného, nebo někoho z dřívějška?

Ano, je všeobecně známo, že jsem obřím fanouškem Chicaga, a proto mě už od malička provází Jonathan Toews, který je jednoznačně jedním z nejlepších kapitánů celé NHL.

.

Daniel Dušák: Musíte jako kapitán například kontrolovat i to, jestli si Čejkys místo rozcvičky nekope s banánem."

Lukášovo zranění ti přineslo nové zkušenosti. Myslíš, že jsi obstál v roli kapitána A týmu?

Myslím, že to není úplně otázka na mě, věřím ale, že své povinnosti jsem splnil a klukům moc na nervy nelezl. Každopádně si moc vážím důvěry, kterou jsem dostal. Je to čest a zároveň velká zodpovědnost, když už se nemůžete soustředit jen na sebe. Musíte například kontrolovat i to, jestli si Čejkys místo rozcvičky nekope s banánem. (směje se)

Takže co se týče morálky i týmových výkonů, dá se říct, že jsi spokojený?

Těžko soudit po pěti zápasech, ale určitě je na čem pracovat. Morálka je na tréninku skvělá, všichni se navzájem podporují a tlačí k lepším výkonům. Problém vzniká u hráčů, kteří na trénink vůbec nedorazí. Myslím, že právě docházka jednotlivých hráčů by mohla být lepší. Samozřejmě nebudu jmenovat, ale pár lemplů a nekonečných bolístek v týmu také máme (směje se). A co se týče výkonů, tak až na zkrat v Hradci jsem s výkony vesměs spokojený. Moc bodů jsme sice neposbírali, ale důstojně jsme měřili síly s úplnou špičkou soutěže a po utkání jsme vždy mohli odejít se vztyčenou hlavou.

Pochopitelně mě zajímá i spokojenost s Lukášem v roli kapitána.

Piškota zbožňuju! Je to maskot a symbol A týmu zároveň. Naprosto úžasná osobnost, ke které si každý se smyslem pro humor musí najít cestu. Zároveň ale dokáže v klíčových chvílích podržet a nabudit. Bůhví kdy se sezóna zase rozjede, ale můžu říct, že až se vrátí, nalepím mu osobně s radostí i důvěrou céčko na hruď. Doufám, že poté už mu budu moci jen asistovat a on si zase nezlomí kotník při pozdravu. (směje se)

Na povrch prosakují informace, že by ti Piškot přenechal céčko i nadále. Víš o tom něco? A byl by si rád, nebo by si mu ho raději vrátil?

Tak je mi jasné, že si o něj sám určitě neřekne, ale vím, že to pro něj hodně znamená. K němu to prostě patří a jak jsem řekl, rád mu ho vrátím. Je to tradice, a navíc na chemii v šatně to nic nezmění. Oba budeme dále mluvit k týmu a kluky strhávat. Každopádně sezóna je v nedohlednu, a když mu ho nabídnu, myslím, že nepohrdne. Případné detaily dořešíme sami v šatně a ne takto.

Máš i ty ve svém týmu někoho, komu bys určitě kapitánské céčko nesvěřil?

Těch adeptů by bylo víc. Především všichni ti flákači, co mají na vše tisíce výmluv a omluvenek. Kdo nás trochu zná, ví o kom mluvím. (směje se)

Jak všichni víme, tak Lukáš je hokejový fanatik. Máš i ty nějakého oblíbeného hokejového kapitána z přítomnosti, nebo i z minulosti, který by tě inspiroval?

Popravdě jako jeden z mála kluků v týmu hokej skoro nesleduji. Kdybych ale musel vybrat, líbilo se mi vystupování Tomáše Rolinka na MS 2010, kde jsme získali poslední zlatou medaili. Obdivuji také Connora McDavida, který i přes svůj nízký věk dělá kapitána týmu z NHL.

David Waltr

 
 

Partneři klubu